updated 19.11.2019

Running order Friday, Qualification round heelwork to music
          Entrance from 08:00 a.m.
warm up lift Time Start Nr   Country Handler Dog
    09:20 Opening        
               
09:22 09:28 09:31 0.1 white dog Germany Britta Kalff Beloved Bjelle Binti vom Zauberwald
09:29 09:36 09:39 0.2 white dog 2 Russia Svetlana Davydova Norgen Forsal
09:36 09:44 09:47 1 HTM Netherlands Brigitte van Gestel Nice of you to come bye Royal Purple
09:43 09:52 09:55 2 HTM Finland Marjaana Lohivirta Brezel von der Ruppy
    10:00          
09:55 10:00 10:03 3 HTM Italy Barbara Cristallini Mawlch Ewan
10:03 10:08 10:11 4 HTM Germany Sandra Roth Soulworker Boogie-Woogie
10:11 10:16 10:19 5 HTM   Sweden Sara Guldbacke Ego Dogs Duracell Dradon
10:19 10:24 10:27 6 HTM Slovakia Saša Vavrová Jazz Dancer Lubinov Slovakia
10:27 10:32 10:35 7 HTM Switzerland Jana Svoboda Darri Forever My Love of Punanga
10:35 10:40 10:43 8 HTM France Perez Sophie Luckyluke (L.O.S.H. 1110354)
10:43 10:48 10:51 9 HTM Great Britain Kathryn Hardman Stillmoor Extra Special
10:51 10:56 10:59 10 HTM Denmark Annette Klink Dalgaard Kløverbakken's Jack Sparrow
10:59 11:04 11:07 11 HTM Japan Hizuru Nagamori HAPPY FLAT JP NICK
11:07 11:12 11:15 12 HTM Czech Rep Petra Pražáková Elliana Devon Exe
11:15 11:20 11:23 13 HTM Russia Olga Kuzina Seventy seven tet a tet
11:23 11:28 11:31 14 HTM   Belgium Hans Crets Last Action Des Dolmes D’An Arvor
11:31 11:36 11:39 15 HTM Norway Jessica Karlgren Spot NO 49606/17
      16  withdrawn      
11:39 11:44 11:47 17 HTM Latvia Peteris Akimovs Daneskjold Zouave
11:47 11:52 11:55 18 HTM Netherlands grietje Wagenaar Fjurdyhoeve Floyd
11:55 12:00 12:03          
12:03 12:08 12:11 18.1 Reserve  Netherlands Bregtje Hut Dolittle from the heart of Bavaria
12:11 12:16 12:19 18.2 Demo Germany Petra Haberbosch Skyla
12:19 12:24 12:27          
12:27 12:32 12:35          
12:35 12:40 12:43 19 HTM Italy Barbara Cristallini Mawlch Zuri
12:43 12:48 12:51 20 HTM Germany Johanna Schmidt Csavargo-Benji zur Rasterbande
      21 withdrawn      
12:51 12:56 12:59 22 HTM Switzerland Iris Knecht Delwyn Dewi Fairy King de Lugort
12:59 13:04 13:07 23 HTM France SANDY AMBLARD Izarra des Cimes de Pyrène
13:07 13:12 13:15 24 HTM Great Britain Helen Dennis Comebyanaway Pure Love
13:15 13:20 13:23 25 HTM Denmark Sidsel Rytcher Lauridsen Littlethorn Shadow
13:23 13:28 13:31 26 HTM Japan KAYOKO TSUNODA Mimmtrix Jenny Ilka
13:31 13:36 13:39 27 HTM Czech Rep Hana Maršálová Derry The Guardians of Albion
13:39 13:44 13:47 28 HTM Russia Tamila Butrimova Illai Wind'n Fire
13:47 13:52 13:55 29 HTM   Belgium Christiane Hanchir Van de Galeystukken Louise
13:55 14:00 14:03 30 HTM Hungary Anikó Juhász Blair From Camilland's
14:03 14:08 14:11 31 HTM Netherlands Tanja Leblanc Out of the blue of the Fancy Rott's
14:11 14:16 14:19 32 HTM Italy Barbara Cristallini Dana (Cristallini)
14:19 14:24 14:27 33 HTM Germany Claudia Lamers Blues vom rauhen Ostseewind
14:27 14:32 14:35 34 HTM Sweden Maria Schelin Lizzie (SE 48101/2012)
14:35 14:40 14:43 35 HTM Switzerland Rita Giger Fearless Flame of Magic World
14:43 14:48 14:51 36 HTM France Marielle Coste Flinga du Bois des ternes
14:51 14:56 14:59 36.1 Reserve  Great Britain Nicci Hindson Comebyanaway Wildest Dream
14:59 15:04 15:07 36.2  Reserve  Denmark Lonni Gulmark Prirsching Skovfarmen's Chocolate Nutty Ninja
15:07 15:12 15:15          
15:15 15:20 15:23 37 HTM Great Britain Cathy Bates Sarkam Twinkle Toes
15:23 15:28 15:31 38 HTM Denmark Sidsel Rytcher Lauridsen Germal Prada
15:31 15:36 15:39 39 HTM Japan AYAKO SUGANUMA Shunkun of Royal Field JP
15:39 15:44 15:47 40 HTM Czech Rep Kamila Vavřincová Vivien Reilly z Gipova
15:47 15:52 15:55 41 HTM Russia Polina Ilina Liniya Gracii Ilim Yan
15:55 16:00 16:03 42 HTM Belgium Anneke van ravenstein Mavie hadice first
16:03 16:08 16:11 43 HTM Hungary Christine Elisabeth Bérczes Glamour Aussie’s All My Dreams Come True
16:11 16:16 16:19 44 HTM Netherlands Bregtje Hut Troy (Hut)
16:19 16:24 16:27 45 HTM Germany Uta Opel River runs I'm Legend
16:27 16:32 16:35 46 HTM Sweden Anna Larsson Strandängens Flynn
16:35 16:40 16:43 47 HTM France Alexandra Creusot D'Hendi od Dupiku
16:43 16:48 16:51 48 HTM Great Britain Lucy Creek Harriot Skiffle King
16:51 16:56 16:59 49 HTM Denmark Helle Larssen Littlethorn Top Fuel
16:59 17:04 17:07 50 HTM Czech Rep Alena Smolíková Awesome Kira Crazy Fellow
17:07 17:12 17:15 51 HTM Russia Rubleva Natalia Lorevy new winner
17:15 17:20 17:23 52 HTM Belgium Christel van Boven Aristima Dancing Queen
17:23 17:28 17:31 end        
    17:40       celebration ceremony qualification  
            public drawing for the Final HTM